top of page

Sākušās Eiropas Parlamenta vēlēšanas

2024. gada Eiropas Parlamenta vēlēšanas notiks 8. jūnijā, taču vēlēšanu iecirkņi Latvijā tiek atvērti jau šodien - 3.jūnijā.

Šogad vēlētāji 2024. gadā Eiropas Parlamentā no Latvijas ievēlēs deviņus deputātus, kuri jāizvēlas no 16 partijām un 271 kandidāta.

Interesanti, ka no Liepājas un Dienvidkurzemes novada vēlēšanu sarakstos ir tikai 8 deputāti, bet lielo vairumu veido deputāti no Rīgas un tās apkārtnes.


Kāpēc ir svarīgi piedalīties Eiropas Parlamenta vēlēšanās?

Eiropas vēlēšanas ir iespēja katram iedzīvotājam izteikt savu viedokli un ar savu balsi ietekmēt to, kuri būs tie deputāti, kas aizstāvēs tavas intereses Eiropas Savienībā. EP deputāti ne tikai izstrādā un pieņem jaunus tiesību aktus, bet arī balso par jauniem tirdzniecības nolīgumiem, kontrolē pārējo ES iestāžu darbu un ES naudas izlietojumu, kā arī uzsāk izmeklēšanu konkrētos jautājumos. Uzzini vairāk par EP deputātiem, kuri tagad pārstāv tavu valsti!


Vēlēšanas notiek reizi piecos gados, un tās ir lielākās transnacionālās vēlēšanas pasaulē. Pēc vēlēšanām jaunais Parlaments balso, lai ievēlētu jauno Eiropas Savienības izpildvaras iestādes — Eiropas Komisijas — priekšsēdētāju un apstiprinātu komisāru kolēģijas sastāvu.

Pēdējās vēlēšanās, kas notika 2019. gada maijā, vēlētāju aktivitāte bija ievērojami palielinājusies, ES vidējam rādītājam sasniedzot vairāk nekā 50 %. Parlaments rīkoja neitrālu informācijas kampaņu, mudinot cilvēkus doties balsot. Kampaņas rezultātā tika izveidota domubiedru kopiena “mesesamkopa.eu”, kuras mērķis ir veicināt aktīvu iedzīvotāju iesaisti Eiropas demokrātiskajos procesos.

Lai piedalītos vēlēšanās, vēlētājam vēlēšanu dienā jābūt vismaz 18 gadus vecam. Ir iespējams balsot arī ārzemēs, ievērojot zināmus nosacījumus.


Eiropas Parlamenta vēlēšanas Latvijā strādās 945 iecirkņi. Dienvidkurzemē būs pieejami 27 vēlēšanu iecirkņi. Šeit saraksts ar Dienvidkurzemes iecirkņiem


Vairāk par vēlēšanām informāciju meklē šeit:Vēlēšanu norise -

03. jūnijs

 • Sāk darboties vēlēšanu iecirkņi

 • Vēlēšanu iecirkņos var pieteikt balsošanu vēlētāja atrašanās vietā

 • Vēlēšanu iecirkņos var iepazīties ar kandidātu sarakstiem un priekšvēlēšanu programmām

 • Iepriekšējā balsošanas diena 08:00-13:00 (tikai iecirkņos Latvijā)

04. jūnijs

 • Vēlēšanu iecirkņi atvērti no plkst. 09:00-12:00 (tikai iecirkņos Latvijā) Iepriekšējā balsošana nenotiek! 

05. jūnijs

 • Vēlēšanu iecirkņi atvērti no plkst. 17:00-20:00 (tikai iecirkņos Latvijā) Iepriekšējā balsošana nenotiek! 

06. jūnijs

 • Iepriekšējā balsošanas diena 16:00-20:00 (tikai iecirkņos Latvijā)

07. jūnijs

 • Iepriekšējā balsošanas diena 13:00-18:00 (tikai iecirkņos Latvijā)

08. jūnijs

 • Eiropas Parlamenta vēlēšanu diena. Iecirkņi darbojas no 08:00 līdz 20:00

 • Līdz plkst. 12:00 ir iespēja pieteikt balsošanu vēlētāja atrašanās vietā

09.jūnijs

 • Vēlēšanu rezultātu publicēšana

46 views0 comments

Comments


bottom of page